Рекомендації для батьків першокласників

29 важливих, але зовсім нескладних, психологічних рекомендацій

батькам першокласників НУШ

 практичний психолог ліцею №11 Людмила Лугова

  1. Спокійно, з усмішкою та лагідним словом – так вранці будіть дитину до школи. Привчайте дитину прокидатися раніше‚ щоб збирання до школи не перетворювалось у щоденні хвилювання, а налаштовувало на позитив.

  2. Не запізнюйтесь! Розраховувати час — це обов’язок батьків. І якщо Ви цю проблему не вирішили — то провини дитини в цьому немає.

  3. Сніданок – це створення «тілесної безпеки» для організму дитини, тому не відправляйте дитину до школи без сніданку! Також корисно скласти разом з дитиною у ланч-бокс щось смачненьке для перекусу в школі та спланувати сніданок та обід у шкільній їдальні.

 4. Проводжаючи дитину до школи‚ побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів‚ без застережень на кшталт: «Дивись‚ поводь себе гарно!», «Щоб не було з тобою проблем!». Адже у дитини попереду — важка праця.

 5. Зустрічайте зі школи дитину з радістю, спокійно, не ставте їй тисячу запитань, дайте їй можливість розслабитись (згадайте‚ як вам буває важко після напруженого дня). Забудьте про запитання «Що ти сьогодні отримав?», а доречно запитати «Про що нове ти сьогодні дізнався?».

  6. Після закінчення занять дитині важливо відпочити. Дитина може розповісти про свій робочий день і у такий спосіб звільнитися від психологічного напруження. Коли дитина хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому‚ вислухайте.

  7. Якщо дитина замкнулась у собі‚ щось її турбує‚ не вимагайте пояснень‚ створіть спокійну емоційну атмосферу, нехай заспокоїться, тоді вона все сама розкаже.

  8. Зауваження вчителя вислуховуйте без присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку. Говоріть з дитиною спокійно.

  9. Важливо усвідомлювати, що батьки вже стають не єдиними авторитетами в житті дитини. Йдеться про авторитет вчителя. Проте батьки назавжди залишаються в її житті в ролі саме батьків.

  10. Вдома важливо підготувати робоче місце для дитини (ідеально, якщо сидячи за столом, дитина сидить спиною до іграшок (секрет - глибокий зелений колір допомагає зосередитися, можна, наприклад, покласти на стіл зелений аркуш кольорового паперу).

  11. Домашніх завдань в першому класі не задають, але корисно перевірити, чи правильно дитина зрозуміла навчальний матеріал; попросіть її прочитати вголос і т.п.

  12. Після школи дитині необхідно 1,5 - 2 години відпочити. Якщо Ви хочете позайматися з дитиною, запропонувати їй виконати певні навчальні завдання — тоді оптимальний час з 15 до 17 години. Неможна виконувати навчальні завдання без перерви. Через кожні 15-20 хвилин виконання завдань потрібно відпочивати 10-15 хвилин.

  13. Пам’ятайте, що телевізор може стати ворогом №1 успішного навчання. Якщо дитина дивиться телевізор під час денного відпочинку, то їй буде важко зосередитись на виконання навчальних завдань. Не перевантажуйте переглядом телевізора, бажано дозволяти дивиться тільки дитячі передачі.

 14. Корисно давати можливість дитині самій обрати ручки, зошити, папки, обкладинки (у житті дитини не так багато можливостей щось вибирати або на щось впливати). Важливо, щоб потім в школі ці зошити нагадували про радість, а не про примус і конфлікт. В магазині дитину не можна ставити перед вибором більше, ніж з 2-3 об'єктів, інакше можемо спровокувати істерику.

 15. Корисно подумати про гардероб: одяг має бути комфортним, не повинен сковувати рухи, не бути надто облягаючим, варто підбирати одяг «навипуск», без горловини (або з широкою горловиною), не змушувати носити краватку або шарф. Якщо у дитини відчуття дискомфорту, «тілесної небезпеки», їй буде складно зосередитися на отриманні нової інформації. А яскраві кольори одягу привертають увагу до одягу, а не до навчальної інформації.

 16. Варто звернути увагу на позитивні акценти школи (хороші вчителі, приємні працівники школи, дружелюбні однокласники, доброзичливі батьки, а також гарний клас, яскраві сходи, розмальована підлога в коридорі біля класу і т.п.). Так ми формуємо у дитини відчуття «безпечного середовища».

 17. Не потрібно з самого початку навчального року навантажувати дитину позашкільною діяльністю. Важливо, щоб будь-які зміни, не збігалися за часом. Спорт і заняття в гуртках, звичайно, корисні для загального розвитку, але спочатку впевніться, що у дитини вистачить сил і часу. Початок навчального року — період стресу‚ і перевантаження можуть тільки нашкодити.

 18. Протягом дня знайдіть хоча б півгодини для простого спілкування з дитиною! В цей час найважливішими повинні бути справи дитини‚ її біль‚ її радощі.

 19. У сім’ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною та однакова лінія у вихованні(однакові дозволи і заборони у всіх членів сім’ї). Всі розходження щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Коли щось не виходить, порадьтеся з вчителем, психологом. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.

 20. Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини‚ коли щось її турбує: головний біль‚ поганий загальний стан. Найчастіше це об’єктивні показники втоми‚ перевантаження. Варто зробити обстеження дитини, поговорити з педіатром про можливий супровід (наприклад, дефіцит заліза може проявлятися і в «синдромі неспокійних ніг» і в непосидючості, а гельмінтоз - і у спалахах агресії, тривожності та ін).

 21. У школі у дитини будь-якого віку буде активно задіяна довготривала пам'ять. Коли людина знаходиться в стані стресу (початковий етап адаптації), її мозок відчуває дефіцит цинку. Цинк впливає на роботу гіпокампу, який і допомагає нам і нашим дітям обробляти і запам'ятовувати великі обсяги інформації. Тому корисно їсти продукти, що містять цинк (морепродукти, м'ясо, паростки пшениці, шпинат, горіхи, какао, шоколад, овочі, бобові та ін).

 22. Варто подбати і про ресурси. Корисне створення на стіні вдома для дитини колажу з фотографій з найпозитивніших моментів життя, наприклад літа. Добре, якщо будуть фотографії «успіху» дитини – навчилася плавати, або сама зловила рибу, знайшла гриб, навчилася кататися на роликах. Так ми формуємо у дитини позитивну самооцінку та створюємо «ситуацію успіху».

23. З перших днів навчання забезпечте виконання режиму дня дитиною‚ щоб вона лягала спати в один і той самий час. Сон для школярів має першочергове значення. В 1 семестрі дитина повинна спати не менше 10—11 годин‚ потім сон можна скоротити до 9—10 годин.

 24. Якщо дитина засинає не одразу, використайте спосіб‚ перевірений століттями: тихо поговоріть з дитиною перед сном‚ попросіть її що-небудь розповісти чи розкажіть самі, почитайте книжку. Такі хвилини — одна з небагатьох можливостей для справжнього спілкування.

 25. Пам’ятайте‚ що діти 6 – 7 років дуже люблять казки‚ особливо перед сном‚ або пісню‚ лагідні слова. Це їх заспокоює, знімає денну напругу, допомагає спокійно заснути і відпочити. Не нагадуйте перед сном про неприємні речі. Завтра новий трудовий день і дитина повинна бути готова до нього. А допомогти в цьому їй мають батьки своїм доброзичливим ставленням.

 26. Батькам необхідне терпіння. Ентузіазм перших днів відвідування школи швидко проходить‚ його місце займає втома. Допоможіть дитині зберегти нормальний ритм і не піддайтеся спокусі зробити їй маленьке послаблення.

 27. Важливо не порівнювати свою дитину з іншими дітьми! Не завищувати «вимоги і очікування» до дитини! Часті нарікання на дитину чи порівняння з іншими можуть розвинути комплекс неповноцінності. Навпаки, варто похвалити дитину‚ навіть коли у неї щось не виходить, дати їй невеличкий перепочинок і потім повернутися до виконання завдань.Адже кожна дитина індивідуальна, унікальна, зі своїми здібностями, зі своєю геніальністю.

 28. Ні в якому разі не ставте ваші стосунки з дитиною в залежність від її успішності. Гарні довірливі стосунки і усвідомлення того‚ що дитина завжди може розраховувати на вашу підтримку, допоможуть їй налаштуватися на успіх з початку нового навчального дня.

 29. Чекати якогось дива від дитини: радісних поривів душі‚ доброти – треба терпляче, відшукуючи ці риси в дитині‚ постійно заохочуючи її, показуючи це своїм прикладом. Дитина має відчувати, що ви її безумовно любите, завжди їй допоможете та підтримаєте. Давайте допоможемо їй у цьому, будь ласка:)

 Якщо ми допомагаємо дитині і робимо це з радістю, то її душа наповнюється любов’ю!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>